X


Feini!
(www.feini.lv)
Esīlija : Parks, divas meitenes un dialogs. Divas pasaules
Viņas sēdēja uz parka soliņa pagriezušās viena pret otru. Tas bija dīvains skats, jo viena no meitenēm seju bija aizslēpusi aiz izlaisto matu šķipsnām, bet otra bezpalīdzīgi vēroja draudzeni. Gandrīz katrs garāmgājējs viņas nopētīja ar tādu kā jautājumu, neizpratni un pārmetumu, bet tikai retajam sejā parādījās tāda kā līdzjūtības ēniņa, jo, pat neskatoties uz šo maskēšanos, visiem tāpat bija skaidrs, ka aiz šo tumšo matu aizkariem rit sāļas asaras. Bet ja kaut viens no gājējiem būtu uz mirkli piemirsis savu milzīgo steigu un brītiņu apstājies, viņš noteikti būtu dzirdējis meiteņu sarunu.

Raudošā meitene jau kuro reizi ar plaukstu pārbraukdama pār vaigu, mēģinot aizslaucīt spožās lāsītes, klusi runāja:
- Zini, es laikam pirmo reizi raudu nevis par sevi vai sev tuvajiem cilvēkiem, bet par vispārību kopā. Par to cik mēs spējam būt nodevīgi, nepatiesi un neciešami nepareizi. Par to, ka spējam sāpināt tos, kurus mīlam, nemaz nerunājot par tiem, kuriem svarīgi esam mēs paši un kuriem kaut ko arī nozīmējam. Mēs esam spējīgi sagādāt ciešanas un ievainot ar ārprātīgām stulbībām, ar niekiem, ar nevajadzīgiem sīkumiem. Un tad jau vēl tie visi gudrie spriedumi ko mēs izdarām par cilvēkiem, kurus nemaz nepazīstam. Vienā mirklī varam viņu „nolikt” tikai tāpēc, ka tas otrs saģērbies labāk vai sliktāk par mums, varam viņu padarīt par niecību ar to vien, ka viņš neatbilst mūsu iedomātajiem standartiem. Un paši jūtamies baigi vareni, ja vēl sanāk kādu apcelt, nomelnot un aprunāt aiz muguras.
Tumšmate apklusa un, ironiski pasmīnot, dziļi ievilka elpu. Viņa atmeta savus matus atpakaļ un ieskatījās gaišmatainās draudzenes acīs.
- Ir skumji par to, ka sāp... Ka ir negodīgi, nepatiesi, nodevīgi. Ka ir tik daudz iemeslu skumt...
Draudzene nedaudz pasmaidīja un saņēmusi Tumšmates roku lēni iesāka:
- Jā, ir mirkļi, kad nolaižas rokas par to visu zemisko ar ko nākas saskarties. Par tām negatīvajām sajūtām, kas ik pa laikam mūsos vienkārši sakrājas par daudz. Bet Pasaule nevar būt un arī nav tikai tāda. Tā mēdz būt arī patiesa. Tajā ir vieta mīlestībai, draudzībai un uzticībai visas dzīves garumā. Tā ir arī tīra un pilna ar pateicību, ticību, klusu cerību un lielu sapni. Un tajā pilnīgi noteikti ir arī smaidi. - Gaišmate uz mirkli apklusa, bet turpināja, pārliecinājusies, ka viņā klausās.
- Un tie smaidi nav tikai par to, ka izdevies kādu sāpināt. Nē. Tie ir arī par to, ka izdevies kādam likt justies labi. Smaids par to, ka ir kāds kam smaidīt. Kā, piemēram, man esi tu un es esmu tev. Un pat tam, kam it kā nav palicis nekas... tam tomēr ir visa pasaule! Tā smaidošā, protams. Un iespēja to visu ieraudzīt no jauna.
Tumšmate nolaida acis.
- Jā. Var jau būt, ka tev ir taisnība...
- Tikai nevajag! – Gaišmate iesmējās.
- Es ZINU, ka man ir taisnība. Un ja būtu iespējams, tad mēs varētu sev tagad apsolīt vairs nekad sevī neielaist to tavu pirmo pasaules daļu... savukārt pārējiem dāvāt tikai to otro.
Nu jau tumšmate bija nomierinājusies un draudzenei apklustot, pat viegli pasmaidīja.
- Paldies tev!
- Nav jau par ko. – arī Gaišmate pasmaidīja.
- Un es tiešām ticu, ka cilvēks ir radīts kam vairāk par to pirmo pasauli. Ir gluži vienkārši vieglāk, domājot, ka mēs bijām radīti otrajai.

Un pēc šīs sarunas vairs nebija nozīmes tām cilvēku nesaprotošajām vai pārmetošajām sejām. Iespējams vienkārši viņiem vēl neviens nebija paspējis pateikt, ka otrajā pasaulē vēl vietas diezgan un ka tur ir gaidīts ikviens. Vienīgais noteikums - ir jāņem līdzi smaids.
Tas patiesais, protams.
(13.09.2007)
DRUKĀT
Atpakaļ uz darbu